سفرنامه

معرفی ۶ تن از مشهورترین سفرنامه نویس های ایرانی

0

معرفی ۶ تن از مشهورترین سفرنامه نویس های ایرانی

سفر یعنی تماشای ناشناخته ها و نادیده ها در جایی که زاده ی آنجا نیستیم . سفر کردن به هر دلیلی که انجام شود چه برای کار یا تفریح و یا حتی زندگی شیرینی خاصی به طعم زندگی ما می بخشد و در این میان سفرنامه نویسی گونه ای از روش های ثبت خاطرات است که می تواند این شیرینی را به کام مطالعه کنندگانی برساند که مجال سفر کردن برای شان مهیا نیست . در این مطلب از پیلاپیلا به پاس تقدیر و تشکر از سفرنامه نویسانی که با قلم گرمشان از دیرباز تاکنون سفرنامه های شیرینی را به یادگار گذاشته اند بر آن شدیم تا به معرفی ۶ تن از مشهورترین سفرنامه نویسان ایرانی بپردازیم تا هم یادی از آنها کرده باشیم و هم شما را با نام و آثار معروف آنها آشنا نماییم با ما همراه باشید .

جلال آل احمد

جلال آل احمد در سال ۱۳۰۲ در تهران در خانواده ای مذهبی و روحانی متولد شد اما بر خلاف میل خانواده به سمت و سوی ادبیات و شعر شاعری رفت . جلال یکی از مشهورترین سفرنامه نویس های ایرانی است که شهرت آثار ادبی اش  را مرهون نثری است ساده و روان و در عین حال  شتابزده، کوتاه، تاثیر گذار و شیرین . جلال آل احمد در شکستن برخی از سنت های ادبی و قواعد دستور زبان فارسی شجاعتی کم نظیر داشت و این ویژگی در سفر نامه های او به اوج می رسد. سفر نامه های جذاب او به قدری خواندنی است که به جرعت می توانیم آثار او را در صف بهترین آثار ادبیات ایران در شاخه سفرنامه نویسی قرار دهیم .

از جمله مهم ترین سفرنامه های جلال آل احمد می توان به موارد زیر اشاره کرد .

  • اورازان؛ سفر به روستای آبا و اجدادی
  • تات‌نشین‌های بلوک زهرا؛ شرح سفر کودکی
  • جزیره خارک؛ سفرنامه‌ای به سرزمین یتیم
  • خسی در میقات؛ سفر به میعادگاه ابراهیم
  • سفر به ولایت عزرائیل؛ شرح مواجهه یک شاهد عینی
  • سفر روس و سفر آمریکا؛ مواجهه با کعبه شرق و غرب

ناصر خسرو

حکیم ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی از شاعران بزرگ و فیلسوفان برتر خراسان است که در سال ۳۹۴ هجری قمری در روستای قبادیان مرو که اکنون در تاجیکستان است  متولد شد . او از هیچ فرصتی برای کسب و علم و دانش فرو گذار نکرد . او در شاخه هایی از جمله پزشکی ، فلسفه و منطق ، شعر و شاعری ، ریاضیات ، شتاره شناسی ، سخنوری و نقاشی به تحصیل علم پرداخت . او درباره این که علوم زیادی را در دوران زندگی اش آموخته است این چنین می گوید

به هر نوعی که بشنیدم ز دانش ،  نشستم بر در او من مجاور ، نماند از هیچگون دانش که من زان ،  نکردم استفادت بیش و کمتر

اما چیزی که در باب معرفی او هدف اصلی ما در این مطلب است سفرنامه  اوست . سفرنامه ایی که صداقت ، ساده نویسی و پرهیز از گزافه گویی ویژگی های بارز آن ست .

محمد ابراهیم باستانی پاریزی

محمدابراهیم باستانی پاریزی یکی دیگر از مشهورترین سفرنامه نویسان ایرانی است که سفرنامه از پاریز تا پاریس اش شهرت بسیاری دارد.  محمد ابراهیم باستانی پاریزی تاریخ را با شعر و عناصر داستانی، نکات طنزآمیز و ضرب‌المثل درهم آمیخت و شیوهٔ بدیعی را در تاریخ‌نگاری و من جمله سفرنامه نویسی خلق کرده است .

از پاریز تا پاریس نام کتابی است که مجموعه چند سفرنامه است که  شرح کوتاهی از سفرهایی است که نخستین  روز آن از کوهستان پاریز شروع شده و درادامه از سفر به آکسفورد و در نهایت پاریس می نویسد.

از سیر تا پیاز نام کتاب دیگری از این سفرنامه نویس مشهور ایرانی است که خاطرات سفر به بیرجند را با قلمی شیرین و شیوا به نگارش دراورده است .

احمد شاملو

احمد شاملو شاعر، نویسنده، فرهنگ ‌نویس، ادیب و مترجم ایرانی است که در ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۰۴ در تهران دیده به جهان گشود مهم ترین اثر او در زمینه سفرنامه نویسی می توان به کتاب  روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ که خاطرات این شاعر ایرانی از سفر به آمریکا است و با نثری کاملا طنازانه به نگارش در آمده است .

هوشنگ گلشیری

هوشنگ گلشیری نیز یکی دیگر از شعرا و داستان نویسان ایرانی است که در  تاریخ ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۱۶ در اصفهان به دنیا آمد . هوشنگ گلشیری نویسنده ی یکی از مشهورترین سفرنامه های اروپاشناسی با عنوان سفرنامه ی دیگری از اروپا است که در آن سعی شده است فرهنگ مردم اروپا را از دل همسفر شدن با آنها به مردم معرفی کند .  هوشنگ گلشیری را می توان ازگروه  نویسندگانی به شمار آورد که تلاش بسیاری  کرده است  تا دست به نوآوری بزند و اثرش پویا باشد .

محمدعلی اسلامی ندوشن

به جرعت می توان لقب یکی از نواغ ایرانی در زمینه سفرنامه نویسی را به سلطان نثرمعاصر فارسی ایران ، نویسنده سفرنامه چین ، محمد علی اسلامی ندوشن نسبت داد . او متولدسال  ۱۳۰۷ در یکى از روستاهاى توابع یزد است که پس از پایان تحصیلات ش در ایران برای گذراندن دوره‌های فوق‌لیسانس و دکتراى حقوق بین‌الملل به پاریس و لندن رفت . آثار بی نظیر نثر او در سفرنامه هایش هویدا است و بی شک می توان او را نیز به عنوان یکی از مشهورترین سفرنامه نویسان ایرانی معرفی کرد . مهم ترین ویژگی سفرنامه های دکتر محمد علی اسلامی ندوشن این است که سفرنامه‌هایش خیلى به سبک داستان‌نویسی نزدیک است . از جمله مهمترین آثار او می توان به سفرنامه کارنامه سفر چین اشاره کرد .

حسن ختام

در این مطلب سغی کردیم تا برگ زرینی از کارنامه درخشان ۶ تن از مشهورترین سفرنامه نویسان ایرانی را ورق بزنیم و از طریق معرفی آنها به جامعه ی علاقه مند به گردشگری یاد و خاطره آنها را زنده نگه داریم و آثار آنها را به عنوان گنجینه های گردشگری باری دیگر معرفی نماییم . امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی شما را با آثار بی نظیر این سفرنامه نویسان که با قلم و زبان شیرینشان برای آن دسته از مردمی که مجال سفر رفتن و گردشگری را ندارند فرصت سفر در لابه لای ورق های کتاب مهیا ساخته اند ، آشنا کرده باشیم . ما در پیلاپیلا منتظر نظرات سازنده شما بوده و هستیم . با ما همراه باشید .

معرفی زیبایی های بی نظیر بندر انزلی

مقاله قبلی

حیرت آور ترین جاذبه های گردشگری اصفهان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *