بوم گردی

پارک ملی تنگ صیاد طبیعتی بکر و دست نخورده در شهرکرد

0
منطقه محافظت شده تنگ صیاد
منطقه محافظت شده تنگ صیاد

اگر عاشق تماشای جست و خیز آهوها در دل طبیعتی بکر و دست‌نخورده هستید سفر به منطقه‌ی حفاظت‌شده یا پارک ملی تنگ صیاد در شهرکرد بهترین پیشنهاد ما به شما در مجله گردشگری پیلا پیلا است. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان چهار و محال بختیاری به نام تنگه صیاد بپردازیم. با ما همراه باشید. آنچه در این مطلب ارائه می‌گردد به شرح زیر است .

  • موقعیت مکانی منطقه محافظت‌شده تنگه صیاد
  • مروری بر تاریخچه منطقه حفاظت‌شده تنگه صیاد
  • وضعیت آب و هوایی منطقه محافظت‌شده تنگه صیاد
  • وضعیت جغرافیایی منطقه محافظت‌شده تنگه صیاد
  • پوشش گیاهی و جانوری منطقه محافظت‌شده تنگه صیاد
  • جاذبه‌های گردشگری در منطقه محافظت تنگه صیاد

موقعیت مکانی پارک ملی تنگ صیاد

پارک ملی تنگ صیاد یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در استان چهارمحال و بختیاری است. موقعیت مکانی دقیق این منطقه‌ی حفاظت‌شده به شرح زیر است. منطقه محافظت‌شده و کوهستانی تنگه صیاد در استان چهارمحال و بختیاری در محدوده‌ی کوه‌های اطراف فرخ شهر و در ارتفاعات ۳ هزار متری سطح دریا قرار واقع‌شده است. جالب است بدانید که در منطقه تنگ صیاد تعداد زیادی تپه‌ماهور و صخره‌های سخت گذر نیز وجود دارد که به‌واسطه وجود آن‌ها این منطقه تبدیل به یک زیستگاه مناسب برای حیواناتی ازجمله پلنگ و میش وحشی شده است.

مروری بر تاریخچه منطقه حفاظت‌شده  تنگه صیاد

پارک ملی و منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی تنگ صیاد در سال ۱۳۴۹توسط شورای عالی شکاربانی تحت نظارت‌های شدید قرار گرفت و هرگونه شکار و صید در این منطقه ممنوع اعلام گردید است. در سال ۱۳۵۲ با تصویب شورای عالی محیط‌زیست به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام گردید. پس از آن در سال ۱۳۷۴ حدود ۴ هزار هکتار از تنگه صیاد به‌عنوان پارک ملی در سازمان محیط‌زیست ایران به ثبت رسید. مساحت منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد ۲۲,۸۹۶ هکتار و پارک ملی تنگ صیاد ۴,۳۷۲ هکتار است.

وضعیت آب و هوایی منطقه محافظت‌شده تنگ صیاد

این منطقه در قلمروی خشک و نیمه­‌خشک قرار دارد. همچنین آب­‌وهوای نیمه مرطوب و نیمه معتدل آن در نیمه اول سال، مسافران و گردشگران زیادی را به پارک می‌کشاند. در مقابل هوای این منطقه در ایام پاییز و زمستان بسیار سرد است. به‌همین دلیل در نیمه ماه‌های پایانی سال چندان خبری از گردشگر و بازدیدکننده در پارک ملی تنگ صیاد نیست.

وضعیت جغرافیایی پارک ملی تنگ صیاد

در این بخش از مطلب به معرفی وضعیت جغرافیایی پارک ملی تنگه صیاد می‌پردازیم. ازلحاظ جغرافیایی می‌توان گفت منطقه حفاظت‌شده تنگه صیاد تقریباً ۱٫۵ درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را به خود اختصاص داده است. منطقه تنگه صیاد را از لحاظ آب‌وهوا می‌توان در قلمروی خشک و نیمه‌خشک با آب ‌وهوای نیمه‌ مرطوب و نیمه‌ معتدل در نیمه اول سال به‌حساب آورد.
لازم است بدانید که هوای این منطقه در ایام پاییز و زمستان بسیار سرد است. یکی از مسائلی که برای وضعیت محیطی منطقه حفاظت‌شده تنگه صیاد نوعی تهدید به‌حساب می‌آید توسعه روستایی و شهری و به تبع آن افزایش فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و معدنی، شکار غیرمجاز تفریح و تفرج است.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اقلیمی منطقه تنگه صیاد این است که در فصولی که آب‌وهوای حاکم بر آن معتدل است میزبان عشایر است. میزبانی عشایر باعث می‌شود تا این منطقه برای گردشگران جذابیت بیشتری داشته باشد.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه محافظت‌شده تنگ صیاد

در این بخش از مطلب به معرفی پوشش گیاهی چشم‌نواز و گونه‌های جانوری متنوع در منطقه‌ی حفاظت‌شده پارک ملی تنگ صیاد می‌پردازیم. ازلحاظ پوشش گیاهی پارک ملی تنگه صیاد را می‌توان یکی از غنی‌ترین مناطق حفاظت‌شده چهارمحال و بختیاری معرفی کرد.
ازجمله باارزش‌ترین گونه‌های گیاهی منحصربه‌فرد این منطقه می‌توان به گون، کرک و جاز اشاره کرد. وجود ۲۰ تیپ گیاهی با بیش از ۲۰۰ گونه گیاه مختلف متعلق به ۵۲ تیره هم دلیلی بر غنی بودن پوشش گیاهی منطقه تنگه صیاد است.
از لحاظ پوشش جانوری نیز پارک ملی تنگه صیاد با در اختیار داشتن گونه‌های جانوری مختلف ازجمله ۲۴ گونه پستاندار از جمله پلنگ، روباه، گربه وحشی، آهو، قوچ، میش و بز، ۷۰ گونه پرنده ازجمله کبک دری و عقاب طلایی و ۲۶ گونه خزنده ازجمله  مار پلنگی، لاک‌پشت برکه‌ای خزری و آگامای الیویه  اشاره کرد .

منطقه محافظت شده تنگه صیاد

منطقه محافظت شده تنگه صیاد

جاذبه‌های گردشگری در منطقه محافظت‌شده تنگ صیاد

در این بخش از مطلب به معرفی تفریحاتی که می‌توانید در پارک ملی تنگه صیاد به آن بپردازید و معرفی جاذبه‌های گردشگری طبیعی که می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید می‌پردازیم. با توجه به موقعیت جغرافیایی کوهستانی حاکم بر منطقه یکی از مهیج‌ترین تفریحاتی که می‌توانید در تنگه صیاد انجام دهید کوه‌نوردی و صخره‌نوردی است.
تماشای گونه‌های جانوری گوناگون و عکاسی از آن‌ها نیز یکی دیگر از تفریحات فوق‌العاده‌ای است که می‌توان در تنگه صیاد به آن پرداخت. وجود دره‌های زیبایی از جمله پاچفت و بستان شیر و چشمه‌های آب طبیعی و دائمی بی‌نظیر از جمله چشمه‌ی تنگ صیاد، چشمه ماران، نساء بنو، کاسه چی، در جوار پوشش گیاهی دلربا هم فرصت گردشگری‌های طبیعی در تنگه صیاد را برایتان ایجاد می‌کند.

راه‌های دسترسی به پارک ملی تنگ صیاد

در این بخش از مطلب به معرفی مسیرهایی می‌پردازیم که شما را به پارک ملی تنگه صیاد می‌رساند. برای دسترسی به منطقه تنگه صیاد باید در جاده شهرکرد – اصفهان به سمت فرخ شهر کرده و سپس مسیر خود را به سمت شهر بروجن تغییر دهید.
۲۱ کیلومتر را که طی کردید به سمت جاده سفید دشت به دهند و رفته و مسیر خود را ادامه دهید تا به روستای دستگرد امامزاده برسید. این روستا را که رد کردید روستای بعد روستای تنگه صیاد است و شما را به پارک ملی تنگه صیاد می‌رساند.

نتیجه‌گیری درباره مطلب پارک ملی تنگه صیاد

در این مطلب از وب‌سایت گردشگری پیلا پیلا به معرفی پارک ملی تنگه صیاد در استان چهارمحال و بختیاری پرداختیم. امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی هر آنچه را که لازم است پیش از سفر به این منطقه بدانید در اختیارتان قرار گذاشته باشیم.
در پایان ضمن تشکر از همراهی‌تان از شما می‌خواهیم تا نظرات خود را با ما در بخش نظرات کاربران در میان بگذارید. ارائه بلیط هواپیما به‌سادگی چند کلیک تخصص ما در وب‌سایت پیلا پیلا است.

 

مژگان احمدی
مژگان احمدی هستم کارشناس تولید محتوا و فعال در زمینه های مدیریت شبکه های اجتماعی و جذب سیگنال های مثبت از سوشیال مدیا برای وبسایت ها. امیدوارم از مطالبم نهایت بهره رو ببرید.

۷ مورد از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری مصر

مقاله قبلی

با بازدید از آکواریوم اصفهان در اعماق اقیانوس قدم بزنید

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در بوم گردی