بوم گردی

بافت قدیمی دزفول، زیباترین موزه آجری ایران

0
بافت قدیمی دزفول
بافت قدیمی دزفول

اگر دوست دارید به تماشای موزه‌ای بنشینید که زندگی واقعی هنوز در آن در جریان است با پیلاپیلا همراه باشید. در این مطلب می‌خواهیم سری به بافت قدیمی دزفول، حاشیه رود دز در شهر دزفول در استان خوزستان بزنیم. جایی که تا چشم کار می‌کند در آن خانه‌های آجری با سبک معماری سنتی دیده می‌شود و از همین حیث می‌توان نام موزه‌ی آجری ایران را روی آن گذاشت. در ادامه ی این مطلب از مجله گردشگری پیلا پیلا به معرفی بهشت خانه‌های آجری ایران می‌پردازیم با ما همراه باشید .
آنچه در این مطلب ارائه می‌گردد به شرح زیر است.

  • معرفی مختصر بافت قدیمی شهر دزفول
  • معرفی جاذبه‌های گردشگری بافت قدیمی شهر دزفول
  • معرفی خانه تاریخی سوزنگر در بافت قدیمی شهر دزفول
  • معرفی خانه تیزنو در بافت قدیمی شهر دزفول
  • معرفی خانه تاریخی قلقچی در بافت قدیمی شهر دزفول
  • نتیجه‌گیری

معرفی مختصر بافت قدیمی دزفول

بافت قدیم شهر دزفول که در مقدمه از آن به‌عنوان موزه آجری ایران هم یادکردیم به یکی از محلات حاشیه رو دز در شهر دزفول اتلاق می‌گردد که تقریباً تمام خانه‌های موجود در آن دارای سبک معماری خاص و منحصربه‌فردی است. بافت قدیم شهر دزفول عمده شهرت خود را مدیون داشتن ۲۸ محله قدیمی با خانه‌هایی در هم تنیده و منسجم با تزئینات آجری بی‌نظیر است.
سبک معماری خانه‌ها در این ۲۸ محله به گونه ایست که وقتی در آن قدم می‌زنید انگار وارد دنیای دیگری شده‌اید. دنیایی که در آن خبری از شلوغی و آلودگی و سروصدا نیست. دنیایی کاملاً متفاوت با عصر حاضر که همه‌چیز در آن شکل سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است.
در بافت تاریخی دزفول با مساحتی بیش از ۲۶۵ هکتار، بناهای تاریخی و باستانی ارزشمند بسیاری وجود دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به‌عنوان آثار باستانی ملی ایران ثبت‌شده‌اند. این بناهای تاریخی ارزشمند شامل چند خانه ، مسجد، حمام و بقعه می‌شود.

معرفی جاذبه‌های گردشگری بافت قدیمی دزفول

در این بخش از مطلب به معرفی جاذبه‌های گردشگری موجود در دزفول می‌پردازیم. موزه آجری یا بهشت خانه‌های آجری ایران یکی از غنی‌ترین مناطق خوزستان از لحاظ جاذبه‌های گردشگری تاریخی و باستانی است که در این بخش شمارا با تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا می‌کنیم.
در بافت قدیمی دزفول می‌توان به‌ وفور شاهد ساباط ها، حمام‌ها، گذرها و مساجدی باشید که شهرت خود را مدیون قدمت و سبک معماری بی‌نظیرشان هستند. اماکنی که زیبایی ظاهری و حال و هوایشان گردشگران بسیاری را از سرتاسر نقاط جهان به خوزستان می‌کشاند.
علاوه بر اماکن باستانی یادشده در بافت قدیم خوزستان خانه‌هایی وجود دارد که زیبایی‌شان یک سر و گردن از بقیه بناهای باستانی بیشتر است. وجود خانه‌هایی که در ادامه بیشتر به معرفی آن‌ها می‌پردازیم باعث می‌شود تا به بافت قدیم دزفول لقب دیار خانه‌های قدیمی را نیز نسبت دهند.
در بافت قدیم شهر دزفول نزدیک به ۲۰۰ خانه وجود دارد که نامشان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ازجمله این خانه‌ها می‌توان به خانه سوزنگر، خانه تیزنو و خانه قلقچی اشاره کرد. وجود این خانه‌ها و سایر اماکن باستانی در بافت قدیم دزفول موجب شده تا خوزستان به‌عنوان پایتخت معماری و شکوه هنر ایرانی اسلامی انتخاب گردد.

معرفی خانه تاریخی سوزنگر

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری خانه تاریخی سوزنگر است. به‌جرئت می‌توان خانه سوزنگر را نگین معماری بافت قدیم خطاب کرد.
خانه تاریخی سوزنگر در محله‌ای به نام قلعه در بافت قدیمی شهر دزفول واقع‌شده و قدمت آن به بیش از ۹۰ سال می‌رسد. این خانه قدیمی دارای دوطبقه مجزا، زیرزمین و دستکندی به سبک حیاط مرکزی و معماری درونگر می‌باشد. در ساخت این خانه از ۱۰ نوع آجر ازجمله آجر گل زنجیری، آجر گل نو ساده و آجر حصیری استفاده‌شده است.

خانه تاریخی سوزنگر

خانه تاریخی سوزنگر

معرفی خانه تیزنو

یکی از خانه‌های تاریخی زیبایی که به‌ پاس وجودش در بافت قدیمی دزفول لقب دیار خانه‌های قدیمی را به خوزستان نسبت داده‌اند خانه تیزنو است. خانه تیزنو عمده شهرتش را مدیون سبک معماری منحصربه‌فرد و دل‌فریب اش می‌باشد.
خانه تیزنو تداعی‌کننده خوبی برای معماری باستانی است و تماشای جای‌جای آن ذهن گردشگران را معطوف هنر معماران باستان می‌کند.
خانه تیزنو با شماره ثبت ۲۵۷۳ در فهرست آثار ملی ایران  نماینده خانه‌های آجری بافت قدیمی دزفول می‌باشد.

معرفی خانه تاریخی قلقچی

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری بهشت خانه‌های آجری ایران که سبک معماری‌اش به ‌قدری باروح و روان گردشگران بازی می‌کند که بی‌شک مجبور می‌شوند برای ثبت زیبایی‌هایش در آلبوم خاطرات گردشگری‌شان، ده‌ها بار از لنز دوربین‌های عکاسی خود استفاده کنند، خانه تاریخی قلقچی است .
از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث می‌شود لقب خانه شگفت‌انگیز را به خانه قلقچی نسبت دهیم می‌توان به حفر فضای دستکند در همکف بنا اشاره کرد. برای تماشای این بنا کافی است به خیابان ساحلی زیر پل جدید در جوار رود دز و یا محله آسیاب‌های تاریخی دزفول در بافت قدیم شهر بروید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از مجله ی گردشگری پیلا پیلا به معرفی زیبایی‌های بافت قدیم دزفول در استان خوزستان پرداختیم. محله‌هایی باستانی در حاشیه رود دز که قدم زدن در آن شما را از هیاهوی عصر حاضر دور کرده و تجربه آرامشی دلچیب و مثال‌زدنی را برایتان به وجود می‌آورد. پیشنهاد می‌کنیم به‌عنوان یک ایرانی حداقل یک‌بار بازدید از بافت قدیمی شهر دزفول یا بهشت خانه‌های آجری ایران را در برنامه‌های گردشگری خود قرار دهید.
در پایان لازم است بگوییم که طبق روال همیشه منظر نظرات سازنده شما هستیم. با ما در ارتباط باشید.ارائه بلیط هواپیما به سادگی چند کلیک تخصص ما در وب سایت پیلا پیلا است.

مژگان احمدی
مژگان احمدی هستم کارشناس تولید محتوا و فعال در زمینه های مدیریت شبکه های اجتماعی و جذب سیگنال های مثبت از سوشیال مدیا برای وبسایت ها. امیدوارم از مطالبم نهایت بهره رو ببرید.

کویر حاج علیقلی در سمنان

مقاله قبلی

بهترین رستوران‌های اصفهان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در بوم گردی