بوم گردی

راهنمای بازدید از روستای شگفت انگیز ماخونیک

0
راهنمای بازدید از روستای ماخونیک
راهنمای بازدید از روستای ماخونیک

کشور گسترده‌ی ایران دارای جاذبه‌های بسیار زیاد و بسیار زیبایی می‌باشد که شاید نیم بیشتر آن‌ها برای افراد تاکنون ناشناخته باقی‌مانده باشد. جاذبه‌هایی که نیازی به طی کردن مسافت‌های بسیار طولانی ندارد و فقط با سپری کردن ساعاتی در درون کشورمان به این مناطق می‌رسیم و با دیدن آن‌ها لذت می‌بریم.
شاید سفر به مناطق ناشناخته برایتان جذاب و جالب باشد، اما باید بدانید که برای چنین سفرهایی لازم است اطلاعات لازم را از پیش بدانید تا هنگام سفر با مشکلی روبه‌رو نشوید. اکنون به معرفی یکی از این جاذبه‌ها می‌پردازیم. روستایی فوق‌العاده هیجان‌انگیز در غرب ایران به نام روستای شگفت انگیز ماخونیک، که از مکان‌های زیبا و جذاب کشور ایران به شمارمی رود. جهت آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با مجله گردشگری پیلا پیلا همراه باشید.

سرفصل‌ها

۱ .موقعیت جغرافیایی
۲ .فرهنگ، آداب‌ورسوم
۳ .معماری روستا
۴ .علت شهرت به لی‌لی پوت
۵ .دلیل کوچک بودن خانه‌های روستا
۶ .سرگذشت روستا
۷ .بیمارستان صحرایی

موقعیت جغرافیایی روستای شگفت انگیز ماخونیک

روستای ماخونیک در ناحیه‌ی مرکزی شهر سربیشه در فاصله‌ی ۱۴۲ کیلومتری استان خراسان جنوبی در شهرستان بیرجند قرارگرفته است. دوازده روستا با نام‌های کفاز، سفال بند، ماخونیک، چاپانسر، سولابست، توتک، کلاته بلاوچ، لجونگ، دامدامه، خارستو، میش نو و همین‌طور جلارو، جلگه‌ی ماخونیک را متشکل می‌شوند.
جالب است بدانید که روستای ماخونیک تقریبا نیم ساعت با کشور افغانستان فاصله زمانی دارد و جزو بزرگ‌ترین روستای ناحیه محسوب می‌شود.

فرهنگ، آداب‌ورسوم

از روشن‌ترین آثار فرهنگی روستای شگفت انگیز ماخونیک ، خانه‌های آنجا هستند. این روستا در سرازیری تپه و تمامی خانه‌ها به شکل متراکم در عمق زمین بناشده‌اند. آداب‌ورسوم اهالی این روستا از طریقه‌ی قضاوت گرفته تا راه و روش کشاورزی و نحوه‌ی تقسیم ارث به‌طور کامل متفاوت و مختلف می‌باشد و از دوران بسیار گذشته تا اکنون حدوداً پابرجا باقی‌مانده‌اند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که اهالی این روستا تقریباً تا ۵۰ سال قبل اصلاً چای نمی‌نوشیدند، استعمال دخانیات نداشتند،  گوشت مصرف نمی‌کردند و همین‌طور آوردن تلویزیون به داخل روستا ممنوع بود. نکته‌ی جالب‌توجه اینجاست که دیدن و تماشای تلویزیون را معصیت می‌دانستند و آن را شیطانی بیش نمی‌دانستند.

معماری روستای شگفت انگیز ماخونیک

وقتی وارد این روستای زیبا می‌شوید سبک معماری خانه‌های این منطقه اولین جایی است که توجه شما را به‌سوی خود جلب می‌کند.معماری بسیار جالب و دیدنی این ناحیه سبب جذب گردشگران بسیاری شده است. این خانه‌ها بدون شکل هندسی مشخص و خاصی ساخته شده‌اند، همینطور شکل ساختاری این خانه‌ها به‌گونه‌ای است که نیمی از آن‌ها در زیرزمین قرارگرفته‌اند.
جهت ورود به این خانه‌ها لازم است ابتدا چندین پله را پایین بروید و سپس وارد خانه شوید. چنین ساختاری سبب شده است که ساکنین روستا در برابر گرما و سرما محفوظ باشند. خانه‌ها فوق‌العاده کوچک هستند و تنها از یک اتاق نهایتاً ۱۰ یا ۱۲ متری برخوردار هستند.
مصالح به‌کاررفته در ساخت این خانه‌ها، خاک و همین‌طور سنگ می‌باشد. جالب است بدانید که سقف این خانه‌ها توسط برگ و شاخه‌های درختان محصورشده است و به‌جز یک درب ورودی بسیار کوچک و کوتاه اصلاً هیچ گذرگاهی به خارج از خانه ندارند.
در ساختار کهن و قدیمی روستای ماخونیک، خانه‌ها  بدون صحن و محوطه، بسیار کوچک و درگاه‌های برکنار هم هستند. از دیدن چنین سبک معماری قطعاً لذت خواهید برد.

روستای عجیب ماخونیک

روستای عجیب ماخونیک

علت شهرت به لی‌لی پوت

از دلایل معروفیت روستای شگفت انگیز ماخونیک به لی‌لی پوت، قد حدوداً کوتاه مردمان این روستا می‌باشد. همچنین شاید علت مشهور بودن روستا به این نام بنا کردن خانه‌ها به همراه درب‌های بسیار کوچک و باریک باشد. جالب است که بدانید قد بیشتر اهالی این روستا تقریباً ۱۴۰ سانتی‌متر می‌باشد که این میزان از اندازه‌ی نرمال کمتر است.
برای وارد شدن به فضای داخلی خانه لازم است سرتان را خم کنید و سپس وارد خانه شوید. ازدواج‌های فامیلی و همچنین نوع تغذیه می‌تواند از علل کوتاهی قد مردم این روستا می‌باشد.

دلیل کوچک بودن خانه‌های روستا

نخستین دلیل بنا کردن این خانه‌ها در این ناحیه با این اندازه و سایز، سرمای طاقت‌فرسای هوا در فصول سرد سال می‌باشد.طبق تحقیقات انجام‌شده در سال‌های گذشته  و به دلیل کمبود هیزم ،مردمان آنجا سخت می‌توانستند که فضای خانه‌هایشان را گرم کنند، به همین علت وادار بودند که خانه‌هایشان را بسیار کوچک بنا کنند.
از سوی دیگر نیز وجود در و پنجره‌های کوچک سبب می‌شد تا سرمای بسیار کمتری به داخل خانه بیایید و همچنین گرمای ذخیره‌شده در داخل منزل به بیرون سرایت نکند. یکی از دلایلی که باعث شده است مردم این ناحیه برای ساخت منازل خود از کمترین مصالح و مواد استفاده کنند، نبود حیواناتی مثل گاو، الاغ، اسب و …بود.
مردم مجبور بودند تا مواد و مصالحی مانند سنگ را از فرسخ‌ها با دست‌های خود حمل کنند. ولی در حال حاضر اهالی روستای شگفت انگیز ماخونیک دیگر در خانه‌های قدیمی و کهنه خود زندگی نمی‌کنند و به بنا کردن خانه‌های معمولی روی آورده‌اند.

سرگذشت روستای شگفت انگیز ماخونیک

قدمت این روستا به هزاران سال قبل برمی‌گردد و تاریخی بسیار دیرینه و کهن دارد.گمان می‌رود که دو روزگاران دور اهالی این روستا کوچ‌نشین و همین‌طور دامدار بودند و با مرور زمان رفته‌رفته به یکجانشینی روی آوردند. قلعه گل انجیر، سازه‌ی برج و قلعه، خانه‌ی سرگردونی و همچنین نادر مرده از دیگر اثرهای به‌جامانده‌ی این روستا می‌باشد.

بیمارستان صحرایی

در فاصله‌ی ۳ کیلومتری این روستا حفره‌ای بسیار عجیب در زمین قرارگرفته است که عنوان بیمارستان صحرایی را دارد .قبل از اینکه روستای شگفت انگیز ماخونیک با سایر نقاط کشور ارتباط داشته باشد، اهالی آنجا مردمانی که بیماری آبله گرفته بودند را به این مکان منتقل می‌کردند و تا زمان بهبود یا حتی مرگ، افراد را در آنجا نگهداری می‌کردند.
هرکسی هم که بهبود پیدا می‌کرد با عنوان پرستار باید از فرد دیگری مراقبت می‌کرد. سفر به‌جاهای ناشناخته و عجیب بسیار هیجان‌آور است. پیلا پیلا پیشنهاد می‌کند حداقل یک‌بار در سال را به‌جایی سفر کنید که تابه‌حال نرفته‌اید.

مژگان احمدی
مژگان احمدی هستم کارشناس تولید محتوا و فعال در زمینه های مدیریت شبکه های اجتماعی و جذب سیگنال های مثبت از سوشیال مدیا برای وبسایت ها. امیدوارم از مطالبم نهایت بهره رو ببرید.

راهنمای سفر به جزیره هندورابی بکرترین جزیره در جنوب کشور

مقاله قبلی

راهنمای سفر به منطقه اورامانات بهشت گم شده‌ای در کردستان

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در بوم گردی