راهنمای سفر

راه های درست کردن آتش بدون وسایل آتش زا در طبیعت

0

روش های درست کردن آتش در سفرهای طبیعتگردی

از جمله نیاز های هر سفری در طبیعت درست کردن آتش است. این آتش است که با آن می توانید کـارهـایی بسیاری را نظیـر استـریل کردن بانـداژ ،خالص نمودن آب آشـامیدنی ، تهیـه بعضی از غـذاها، گـرم کردن خود و حتی در صورتی که در طبیعت راه خود را گم کردید ، می توانید اعلام وجود کنید، تا شما را پیدا کنند. از همین رو آتـش نیـاز مهمی است اما حال تصور کنید در سفر شما وسایلی که با آن به راحتی آتش درست می کردید را به همراه نداشته باشید . حال چه باید کرد؟

در این مقاله قصد داریم چند روش را که با آن می توان آتش درست نمود را برای شما ذکر کنیم .

 ۱.سنگ چخماق

یک روش قدیمی که برای درست کردن آتش مورد استفاده قرار می گیرد سنگ چخماق است.که در زمان های دور بسیار کاربردی بوده است. کافی است با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق برای درست کردن آتش جرقه ایجاد کنید. اما به یاد داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند در دسترس باشند تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

 ۲.یخ

برای روشن کردن آتـش با استفاده از یخ تنها چیزی که لازم است یک تکه یخ به شکل عدسی می باشد. حتما توجه داشته باشید که تکه یخ باید روشن و شفاف باشد، سپس لبه یخ خود را در مقابل نور خورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می‌کند و نور را در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ‌هایی می‌شود که در زیر قرار دارد.

 ۳.شکلات و قوطی نوشابه

آیا تا به حال این فکر کرده بودید که با استفاده از قوطی نوشابه و یک تخته شکلات می توانید آتش تهیه کنید؟ در این روش تنها چیزی که نیاز دارید یک تخته شکلات و یک قوطی نوشابه است. شکلات را به ته قوطی نوشابه بمالید به طوری مانند آینه درخشان شود. اگر شکلات به همراه ندارید، خمیردندان نیز همین کار را می‌کند. پس از این کار تنها چیزی که لازم است یک آینه سهمی شکل است که نور خورشید را منعکس نماید. در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک و یا چیزی شبیه به آن را قرار دهید پس از چند ثانیه شما یک شعله آتش خواهید داشت.

 ۴.سیم ظرفشویی

یک روش دیگر برای درست کردن آتش ، روش تهیه آتـش با استفاده از باتری و سیم ظرفشویی است؛ در این روش شما تنها یک سیم ظرف شویی که حدود ۱۳ سانتی متر و حدود ۱٫۵ سانتی عرض داشته نیاز دارید. سیم را در یک دستتان بگیرید و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید، سر دارای contacts باتری را به سیم ظرفشویی بمالید، سیم شروع به درخشان شدن و سوختن می کند. در این زمان آرام آرام در آن بدمید با این کار باعث ایجاد شعله می شوید کمی برگ های خشک و مواد اشتعال زا در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز شعله آنها آتـش بگیرند و آتش برایتان تهیه شود.

 ۵.ذره بین

شما می توانید در این روش از نوعی ذره بین استفاده کنید، روش ذره بین به این صورت است که باید با استفاده از ذره بین ، شیشه عینک یا لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سریع آتش بگیرند.

 ۶. مته زدن با دست

یکی از سخت ترین و ابتدایی ترین راه های درست کردن آتـش روش استفاده از مته دستی می باشد. روشی که با استفاده از اصطحکاک بین دو سنگ باعث ایجاد آتش می شود. نکته مهم در این روش این است نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند، البته قبل از آن که از چوب برای درست کردن آتـش استفاده کنید، مطمئن شوید که خشک است.

_چگونه این کار را انجام دهیم ؟

به این صورت ای که مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

 ۷.مته کمانی

روشی برای تهیه آتـش بدون وسایل آتش زا وجود دارد که بسیار هم کارآمد است. در این روش شما می توانید در طول انجام آن سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش ، چوب باریک و بلند است، همچنین یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و این که اگر چوبی با عصاره درخت باشد، انتخاب مناسبی است؛ زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

 ۸.شخم زدن تخته

یک تخته برای آتـش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک وچیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

  • چه در کنار رودخانه چادر بزنید و یا در بیابان یا جنگل گم شوید سعی کنید، مهارت روشن کردن آتش بدون استفاده از وسایل اتش زا  را بدست آورید

آتش یکی از مهم ترین نیازهای زندگی است. شما به آن نیاز دارید که گرم بمانید، غذا درست کنید، کمی نور در اطراف خود ایجاد کنید و …

روشن کردن آتش بدون چوب

هر چند که چوب راحت ترین و رایج ترین سوخت برای شروع آتش است، اما مواد دیگری نیز وجود دارند که می توانید از آن ها در مواقع ضروری استفاده کنید.

اشیای ممنوعه در سفر

مقاله قبلی

شهر های همنام ولی متفاوت در دنیا!

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در راهنمای سفر