راهنمای سفر

اشیای ممنوعه در سفر

0

 

فرقی نمی‌کند به سفر کاری برویم یا تفریحی. همیشه موقع چمدان بستن باید مراقب وسایل ممنوعه در فرودگاه ، راه اهن و ترمینال باشیم. ممکن است گاهی همراه داشتن اسپری خوش‌بوکننده یا قرص استامینوفن هم برایمان دردسرساز شوند، پس قبل از سفر باید بدانیم چه وسایلی را نباید به همراه خود ببریم. 

همراه ما باشید تا با اشیای ممنوعه در سفر اشنا شوید…

۱. هواپیما

وسایل مجاز داخل کابین هواپیما

در ابتدا می خواهیم در مورد وسایل مجاز داخل هواپیما صحبت کنیم:

 •   خوراکی و مایعات

 • در مورد خوراکی‌ها و مایعات ممنوعیتی در کابین هواپیما وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید خوراکی هایی نظیر کلوچه، کیک، بیسکوییت، ساندویچ و از این دست خوراکی‌ها داخل ساک دستی خود به داخل کابین هواپیما ببرید. اما اگر خوراکی شما به شکل مایع یا ژله باشد، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند و باید یک سری قوانین خاص را در مورد آن ها رعایت کنید.

  • بر اساس قوانین هواپیمایی، حجم اقلامی که به شکل مایع هستند، نباید بیش از ۱۰۰ میلی لیتر (نیم لیوان) باشد. این اقلام شامل مواردی مانند شیر خشک، شیر مادر، مربا، ژله، سس، روغن، سرکه، تمام دارو‌های مایع از قبیل قطره چشم، قطره بینی یا سرم می باشد. اگر بیش از این میزان است باید به قسمت بار هواپیما بفرستید.
  • همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی همانند ریمل، شامپو، عطر و ادکلن نیز باید در ظروف کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر بسته بندی شوند.
   بنابراین باید این لوازم را در یک کیسه یک کیلوگرمی زیپ‌کیپ قرار دهید تا نشت نکنند. خوشبختانه این وسایل جز دسته ی وسایل غیر مجاز در بار هواپیما نیستند و می‌توانید این موارد را به قسمت بار هواپیما تحویل دهید. هیچ ممنوعیتی در قرار گرفتن این وسایل در بخش بار وجود نخواهد داشت.
   بنابراین اگر قصد دارید وسایل ذکر شده را همراه خود به سفر ببرید، حتما آنها را در چمدان های خود و در بخش بار قرار دهید تا دچار مشکل نشوید.
 •  وسایل برقی

در مورد وسایل برقی نیز ممنوعیت خاصی وجود ندارد. شما می‌‎توانید تمامی وسایل برقی از قبیل لپ تاپ، موزیک پلیر، تبلت، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، موبایل و هر نوع وسیله برقی را همراه خود به داخل کابین هواپیما ببرید.

بنابراین لوازم برقی جزء وسایل غیرمجاز در هواپیما محسوب نمی شوند. البته در هنگام پرواز بهتر است وسایلی همانند تلفن همراه و تبلت  را در حالت پرواز قرار دهید.

امواج بی‌سیم ممکن است روی عملکرد دستگاه‌های برقی هواپیما تاثیر داشته باشد.

 

 • وسایل شخصی مانند لباس، شانه

 • لباس نیز جزو موارد غیر ممنوع به حساب می آید. شما می توانید در ساک دستی خود چندین دست لباس نیز قرار دهید. ورود لباس در کابین هواپیما جزء وسایل غیرمجاز در هواپیما به شمار نمی رود.
 • حمل وسایل شخصی که اگر تیز و برنده باشند، و یا به وسیله آن ها بتوان به کسی آسیب رساند، اجازه ورود به کابین هواپیما را نخواهند داشت. البته این در صورتی است که ابعاد آن غیرمعمول باشد و کاربردی چندگانه داشته باشد. مانند چاقوی سوئیسی.

وسایل غیرمجاز در هواپیما

حالا وقت آن رسیده که به موارد غیرمجاز در هواپیما نگاهی بیاندازیم.

قبل از بستن چمدان هایتان باید حواس‌ خود را به خیلی چیزها جمع کنید. از وزن چمدان ها تا بار غیرمجاز هواپیما در کابین و قسمت بار آن. اگر بخواهید چمدانی به قسمت بار هواپیما تحویل ندهید نیز باید مواظب وسایل ساک دستی خود باشید.

زیرا لیست لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما بیشتر از قسمت بار می باشد. هر شرکت هواپیمایی، فهرستی از لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما دارد اما یک سری از وسایل هستند که در همه ایرلاین‌ها مشترک‌ می باشند. در زیر لیست آن وسایل که ممنوعه را می بینید.

 • حمل مایعات در قسمت بار هواپیما

حمل مایعاتی از جمله عطر یا ادکلنی، اگر کمتر از ۱۰۰ میل باشد می‌توانند همراه خود به کابین هواپیما ببرید. در غیر این صورت باید آن را داخل چمدان خود قرار داده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

 • لوازم ورزشی

لوازم ورزشی از جمله چوب بیسبال، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان، هاکی، چوب گلف و هر وسیله ورزشی دیگری که دارای چوب یا باتوم باشد، جز لوازم غیرمجاز در هواپیما هستند و باید قبل از شروع پرواز آن‌ها را به قسمت بار تحویل دهید.

قبل از تحویل بار، می توانید محافظ درستی برای آن ها در نظر بگیرید که از هرگونه آسیب احتمالی در زمان جابه‌جایی بار، در امان باشند.

 

 • وسایل برنده و تیز

کلیه لوازم تیز و برنده مانند چاقو، قیچی یا کاتر را نمی‌توانید به داخل کابین ببرید.

شاید فکر کنید که این خیلی واضح است ولی ممکن است بسیاری از مسافران برای سوغاتی یا مصرف شخصی خریده و در آخرین مرحله فراموش کرده‌اند آن را داخل بار اصلی بگذارند.

همین امر باعث می شود تا این لوازم توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط شود. برخی از ایرلاین‌ها قیچی‌های کوچک لوازم آرایشی یا ناخن‌گیر را جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما اعلام کرده‌اند.

برای کاهش ریسک ضبط شدن قیچی آرایشی، در مسافرت از قیچی هایی که بخش انتهایی منحنی دارند و نوک تیز نیستند استفاده کنید.

 

 • ابزارآلات

 • تمام ابزارآلات از جمله پیچ گوشتی ساده تا یک چکش یا دریل برقی تقریبا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند اما این وسایل را می توان جز وسایل مجاز در قسمت بار هواپیما قرار داد. این وسایل در هر شکل و اندازه باید به قسمت بار تحویل داده شوند و اجازه حمل به داخل کابین را نخواهند داشت.
  • اسباب‌بازی‌های کودکان نیز گاهی به شکل ابزار بوده و توسط ماموران امنیتی فرودگاه ضبط خواهد شد. نیاز هست تا این وسایل را بسته‌بندی کرده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

 

 • تمامی وسایل آتش زا مانند فندک، کبریت و سایر 

به همراه داشتن فندک یا کبریت برای ماموران فرودگاه معمولی نیست و همراه داشتن این لوازم برای ورود به هواپیما امکان دارد دردسر ساز باشد؛

این نوع وسایل آتش‌زا جز لوازم غیرمجاز در کابین هواپیما هستند، شایان ذکر است این وسایل را در دسته ی وسایل غیر مجاز در قسمت بار هواپیما نیستند و باید آن‌ها را به همراه چمدان، تحویل بخش بار بدهید.

 • محصولات کشاورزی مانند میوه و گوشت 

خوراکی هایی نظیر میوه، گوشت و سایر محصولات کشاورزی امنیت مسافران را تحت تاثیر قرار نمی دهد. اما بسیاری از ایرلاین‌ها این خوراکی‌ها را هم در فهرست اشیای ممنوعه در کابین هواپیما قرار داده‌اند.

حتی در بسیاری از مقاصد مانند کانادا و امریکا به هیچ عنوان اجازه ورود محصولات کشاورزی حتی تخم گیاه را هم نمی دهند. این قانون چنان سخت گیرانه است که در صورت عدم اظهار در گمرک ورودی، می تواند تا چندصد دلار جریمه برای شما به همراه داشته باشد.

 

لیست اشیا ممنوعه در هواپیما تحت هر شرایط

برخی از اشیای ممنوعه در کابین هواپیما، ممنوعیت‌شان آن قدر ساده است که شاید حتی نیازی به آوردن اسمشان در قوانین نباشد. مثل اسلحه، مواد محترقه و آتش‌زا، باتوم، کپسول گاز، مواد رادیو اکتیو، فشفشه، موادی که خود به خود آتش می‌گیرند و… همگی از این نوع اشیای ممنوعه هستند.
برای رفاه حال مسافران و حفظ امنیت پرواز، ورود برخی از وسایل تحت هر شرایطی به داخل هواپیما ممنوع است و شما به هیچ وجه نباید این وسایل را همراه خود داشته باشید.

  • ترقه
  • دینامیت
  • ماده منفجره پلاستیکی یا غیر پلاستیکی
  • باروت
  • بمب
  • مواد مشتعل
  • کلر
  • کیسه هوای اتومبیل
  • ایربگ
  • وسایل رادیواکتیو
  • وسایل عفونی
  • مواد آلی
  • انواع سموم
  • سموم

 

۲. قطار

در قطار برای رعایت حال سایر مسافران و سفری سالم برای همه، حمل برخی از اشیا ممنوع اعلام شده است. طبیعی است که حمل اشیائی مانند سلاح و مهمات، مواد محترقه و مواد منفجره ممنوع است. علاوه بر این، حمل اشیای قاچاق، مواد آتش‌زا و سوختنی، مواد سمی و بیماری‌زا با قطار نیز غیرقانونی است. مواد رادیواکتیو، سلاح‌ سرد و وسایلی از این دست را نیز نمی‌توانید با قطار حمل کنید.

درباره حمل حیوانات با قطار هم ممنوعیت‌هایی جدی وجود دارد. شما با قطار نمی‌توانید هیچ حیوان اهلی یا وحشی را با خود به مقصدی دیگر ببرید.

در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به غیر از مشروبات الکلی ممنوعیت خاصی وجود نداره. البته کاملا منطقی است که خوراکی‌ها و غذاهای بدبو را با خود به داخل کوپه نبرید.

 

۳. اتوبوس

 

برای اینکه در اتوبوس هم سفر دلپذیری را سپری کنیم، باید یک سری قواعد و اصول را رعایت کنیم. رعایت این اصول از سوی همه مسافران، به سفری بی‌دغدغه و آرام منجر می‌شود.

حمل مواد منفجره و مواد اسیدی، سلاح سرد و گرم، مواد محترقه و آتش‌زا توسط اتوبوس ممنوع است. به غیر از این به همراه داشتن مواد سوختنی، اسیدها، مواد سمی، مواد رادیواکتیو و… نیز غیرقانونی است.

 

علاوه بر آنچه گفته شد، شما نمی‌توانید حیوانات اهلی و وحشی را نیز با اتوبوس جابه‌جا کنید. اما در این میان یک راه حل وجود دارد. در صورتی که مسافر مجبور به جابه‌جا کردن حیوان با خودش باشد، می‌تواند این موضوع را با راننده در میان بگذارد. راننده نیز با سنجیدن شرایط و در صورتی که موقعیت فراهم باشد، اجازه حمل حیوان را می‌دهد. و البته بسیاری از مواقع نیز این اجازه داده نمی‌شود.

اگر پیش از سفر فهرست اشیای ممنوعه در سفر را بدانید ، سفری ارام تر را تجربه خواهید کرد.

 

معرفی اپلیکیشن های مسیر یابی

مقاله قبلی

راه های درست کردن آتش بدون وسایل آتش زا در طبیعت

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در راهنمای سفر